Kıbrıs ta Yaşam Pahalı Mı?

Merhaba, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne öğrenci veya çalışmak amacı ile gelecekseniz bu yazı tam da size göre. KKTC de bizlere sorulan temel sorulara cevap vererek ilerlemek isterim.

Sizlere bu yazımızda Kıbrıs öğrenci yurt fiyatları, Kıbrıs kiralık daireler, Kıbrıs kiralık apartlar, Kıbrıs gıda fiyatları ve ulaşım ile alakalı kıbrıs'ta yaşam pahalı mı sorularınızı cevaplayacağız.

Kıbrıs Öğrenci Yurt Fiyatları ve Öğrenci Apart Fiyatları Ne kadar ?

KKTC’de Lefkoşa, Girne, Lefke, Güzelyurt ve Gazimağusa olmak üzere 5 bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerin tümünde YÖK denkliği olan farklı meslek gruplarında eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır. Sizlerin yapacağı tercihler ve yerleştirilmeniz ile birlikte barınma ihtiyacınız doğmaktadır. Bu sebeple bu bölgelerin tümünde sizlerin konaklayabileceği öğrenci yurtları ve öğrenci apartları bulunmaktadır. Bu öğrenci yurt ve apartları konumu, sunulan imkan ve kişi sayısına göre yıllık farklı fiyatlar sunmaktadırlar. 
Ortalama Olarak Bölgelere Göre 2022-2023 Eğitim Yılı Fiyatları:

Lefkoşa Öğrenci Yurt Fiyatları:       10.000 - 25.000 TL    ----> Lefkoşa İlanları
Girne Öğrenci Yurt Fiyatları:           12.000 - 30.000 TL    ----> Girne İlanları
Lefke Öğrenci Yurt Fiyatları:           9.000 - 30.000 TL     ----> Lefke İlanları
Güzelyurt Öğrenci Yurt Fiyatları:     12.000 - 25.000 TL   ----> Güzelyurt İlanları
Gazimağusa Öğrenci Yurt Fiyatları: 9.000 - 30.000 TL     ---->Gazimağusa İlanları

 

Yukarıda belirtilen ortalama fiyatlar Kıbrıs öğrenci apart fiyatları için de geçerlidir.

Bahsedilen fiyat ve imkanları sizlere daha detaylı aktarabilmek ve kayıt işlemleriniz için Kıbrıs Apart olarak 8 yıldır çalışmaktayız. Bilgi ve kayıt işlemleri için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Kıbrıs Kiralık Daire Fiyatları Ne Kadar?

Kıbrıs’ta Lefkoşa, Girne, Lefke, Güzelyurt ve Gazimağusa bölgelerinin tümünde kiralık daire bulmanız mümkündür. Ancak Girne ve Lefkoşa, Gazimağusa bölgeleri daha çok turizm açısından kullanıldıkları ve daha kalabalık oldukları için kiralık daire fiyatları diğer bölgelere göre yüksektir. Genellikle bu bölgelerde kiralar döviz olarak talep edilmektedir.
Kıbrıs’taki kiralık daire fiyatlarını etkileyen diğer bir husus ise dairenin konumu, büyüklüğü, bahçeli olum olmadığı, eşyalı olup olmadığı ve yapım yılı gibi konular etkin rol almaktadır.
Özellikle 3. Yılına geçen öğrenciler ev tutmayı tercih edebiliyorlar. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. Yurt ve partların kendilerinin sağladığı elektrik, su, internet ve diğer ev eşyaları örnek verilebilir. Kiralık daire ye çıkıldığında bu yükümlülük ve gereksinimlerin öğrenciler tarafından üstlenilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Diğer bir husus ise yüksek emlak komisyonlarıdır. Eğer dilerseniz daha düşük komisyonlar ile siz değerli misafirlerimizin talepleri doğrultusunda Kıbrıs genelinde ihtiyacınıza uygun kiralık daire işlemlerinizi yasal prosedürler çerçevesinde gerçekleştirmekteyiz.
Kıbrıs Ortalama Kiralık Daire Fiyatları: 4.000 TL ve üzerindedir.

Kıbrıs Kiralık Daire Fiyatları ve Kiralama İşlemleri İçin Tıklayınız.

 

Kıbrıs Gıda Fiyatları

Kıbrıs gıda fiyatları genel itibari ile Türkiye ile kıyaslanmaktadır. Türkiye’de 81 bulunmaktadır. Artan yakıt fiyatları, lojistik fiyatları maalesef üretimi ve gıda fiyatlarını olumsuz etkilemektedir. Dolaylı olarak artan gıda fiyatları Türkiye’de lojistik ve gelir düzeyine bağlı olarak her şehirde farklılık göstermektedir. Bizler bu yazımızda İstanbul gıda fiyatlarını baz alarak bir değerlendirmede bulunacağız.

2022-2023 eğitim öğretim yılı için aşağıdaki fiyatlar göz önünde bulundurulabilir. (10.08.2022 tarihli yazıdır!)

Aşağıda belirtilecek olan gıda fiyatları Kıbrıs’ta market fiyatlarıdır. İstanbul gıda fiyatları bu fiyatlar üzerinden 3 TL aşağı ve yukarı olarak hesaplayabilirsiniz.

1 Paket Kuru Fasulye : 39,90
1 Paket Esmer Uzun Pirinç: 27 TL
1 Paket Baldo Pirinç: 36,99 TL
1 Paket Köftelik Bulgur: 22,75 TL
1 Paket Köftelik Bulgur: 23 TL
700 gram Tukaş Biber Salçası: 37 TL
1 Kilo Öncü Domates Salçası: 46 TL
700 Gram Tukaş Domates Salçası: 18 TL
Tüm Tavuk Kilogram Fiyatı: 61 TL
Tavuk Dürüm: 50 TL
Et Dürüm: 50 TL
Tavuk Şiş: 50 TL
0,5 Şişe Su: 2 TL
1,5 Litre Şişe Su: 3,5 TL
Ekmek: 3,75 TL
Ton Balığı: 38 TL

Kıbrıs Alkol Fiyatları Ne Kadar? (10.08.2022 Tarihli Yazıdır)

1 Litre Tekirdağ Yaş Üzüm Rakı: 180 TL
1 Litre Yeni Rakı: 150 – 230
White Horse 75cc: 149 TL

Kıbrıs Şehir İçi Ulaşım Nasıldır?

KKTC’de şehir için çok yeterli değildir. Bu sebeple üniversiteler her saat başı birçok hatta çalışan ücretsiz öğrenci otobüsleri ile öğrencileri taşımaktadırlar. Bu sebeple öğrenciler ulaşım konusunda sorun yaşamamaktadır.  
Özel olarak gidilmesi istenen bir konum veya adres var ise dolmuş, otobüs veya taksiler değerlendirilebilir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sizlere Kıbrıs’ı daha iyi tanıtabilmek ve soru işaretlerinizi silebilmek bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla:

Yönetici: Emre Aytekin

Haberdar Olun

Panel Bilgileri